Новини
Становище за Проекта за Национална стратегия за борба с наркотиците 2014-2018 г.
12.11.2013
До Д-р Таня Андреева
Министър на здравеопазването и Председател на НСНВ
Копие до госпожа Венда Зидарова
Секретар на НСНВ
Относно Проект за Националната стратегия за борба с наркотиците 2014-2018 г.
и Плана за действие към нея
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,
Искрено Ви благодарим за възможността да се запознаем и вземем отношение по проекта за Национална стратегия за борба с наркотиците 2014-2018 г. и Плана за действие към нея.
Това е важна крачка в правилната посока спрямо изработването на предходната такава, при която нашето мнение въобще не бе зачетено. Ние имаме дълбокото убеждение, че само успешните съвместни усилия на държавата и гражданското общество могат да доведат до ефективни планировка и действия в тази толкова важна и болезнена проблемна област на нашето съвремие. Заедно с това, трябва да отбележим, че предоставянето на НПО-тата и другите представители на гражданското общество на стратегия за „съгласуване” чак накрая на целия процес на изработка и приемане е грубо нарушение на основните принципи на разработването на подобни документи, които ясно изискват ефективното включване на представителите на неправителствените организации в нейното създаване, започвайки с анализа на ситуацията и на изпълнението на предходните стратегии.
По тази причина, за огромно наше съжаление, така предложеният проект за Национална стратегия за борба с наркотиците в Раздела „Стратегическа област на действие: Намаляване на търсенето на наркотици” не отговаря и на минималните изисквания за такъв важен програмен документ и не може да бъде съгласуван по следните причини:
1. Стратегията по същество не спазва дори заложените в нейното „Въведение” принципи, а именно:
• Ефективност и ефикасност – гарантиране на успешното изпълнение на стратегическите задачи.
До момента не съществува нито една практика, която да е била подкрепяна на базата на доказаната й ефективност спрямо потребителите. За съжаление, налице е и обратното негативно явление – има доста примери как определени практики са продължили да бъдат подкрепяни, дори и след като са показали своята неефективност. Не съществува система за оценка на ефикасността на практиките, както и обвързаността им с ясен финансов план за реализиране на техните услуги и дейности.
• Подход, основан на опит и резултати от научни изследвания.
Базираният на доказателства подход в областта на наркоманиите в България не съществува извън административните документи и не е въведен в практиката. Ето защо досега е налице системна съпротива на институциите за въвеждане на доказани европейски практики. Неразбираемо е отсъствието в Стратегията на списък с модели на добра практика в различните области – превенция, лечение, рехабилитация и намаляване на щетите, които за щастие са вече успешно въведени в България и могат да служат за основа на развиване на системата. Смущаващо е, че се предвижда създаване и развитие на програми за лечение и психосоциална рехабилитация на неопиатна зависимост, както и на програми за лечение на комбинирана зависимост (Задача 3.1. от Плана за действие), без да се има предвид, че вече съществуват програми, които работят успешно с такива пациенти, без да получават адекватна държавна финансова помощ. Това в голяма степен се дължи на факта, че анализът на актуалната ситуация е изключително повърхностен и несвързан с поставени приоритети и стратегически цели. От него въобще не става ясно доколко е било успешно изпълнението на предходната стратегия, кои са основните съществуващи проблеми, кои са и основните налични ресурси за бъдещето и успешно изпълнение. Всичко това води до извода, че не се учим нито от чуждия, нито от собствения си опит и стратегията не е в съответсвие с актуалната ситуация и динамично променящите се нужди на нашето общество.
• Прозрачност – управление и изпълнение на стратегията, достъпни за външно наблюдение и контрол.
По същество няма ефективен механизъм за контрол на Стратегията – не съществува например оперативно звено за управление и изпълнение на Стратегията. На практика, реално няма истински отчет за изпълнението на дейностите по Националната стратегия 2009-2013 – успехи, неуспехи, причини за двете, изразходвани средства и оценка на тяхната ефикасност и т.н.
• Партньорство и сътрудничество – изпълнение на националната стратегия с широко участие на институции, социални партньори, представители на частния сектор и гражданското общество.
Неправителственият сектор не е равностоен партньор на държавната администрация. Отчетливо видима е заложената тенденция за увеличаване на държавната администрация по мотото „увеличаване на капацитета”, което обаче е в абсолютен конфликт с общата философия на нашето съвремие и с поетия публично политически ангажимент за намаляване на държавния бюрократичен апарат. Особено обезпокоителен е фактът, че по този начин в Проекто-Стратегията се планира дублирането на дългогодишно съществуващи дейности, доказали се като добри практики на неправителствени организации с бъдещо развивани идентични дейности на държавни институции и организации. Пример за това е Задача 3.2. от Плана за действие, подзадача а) Функциониране на интернет – базирана информационна система, ориентирана към потребителя, която директно дублира вече съществуваща такава на НПО.
2. Особено тежък недостатък на този проект и прeдходната стратегия е липсата на финансови разчети и планове, което по същество ги прави безсмислени. Финансирането на практики е оставено на добрата воля на отделните министерства и други държавни ведомства и институции. Тук е уместно да отбележим, че макар и в крайно недостатъчен обем спрямо нуждите за цялостно финансиране на дейностите, Министерството на Здравеопазването е единственото, което до този момент е подкрепяло лечебните и рехабилитационни програми и тези за намаляване на щетите. Основният проблем обаче остава факта, че така разписаният проект за Стратегия не гарантира осигуряване на достатъчен финансов ресурс за осъществяването на ключови и особено важни приоритетни цели и задачи. Особено обезпокоителен е случаят с дейностите по намаляване на щетите, финансирани досега от Програмата за Превенция и контрол на разпространението на ХИВ/СПИН на МЗ със средства от Глобалният фонд за борба с СПИН, туберкулоза и малария, която приключва през 2014 г. От този проект въобще не става ясно дали и в каква степен държавата ще спази своя ангажимент да поеме финансирането на тези дейности след прекратяване на финансирането от ГФБСТМ.
3. Тук е мястото да отбележим пълната липса в предложения проект за Национална Стратегия на взаимовръзките и допълването на тази стратегия с други национални стратегия и програми, като например Националната Програма за Превенция на ХИВ и СПИ и други.
4. И не на последно място, терминологията, използвана в Проекта за Национална стратегия и Плана за действие твърде често е дискриминираща и стигматизираща. За пример посочваме Задача 5.1 от Плана за действие „Увеличаване на превантивни и корекционно-терапевтични дейности“.
Нашите предложения:
1. Изготвяне на нов Проект за Националната стратегия за борба с наркотиците 2014-2018 г. и План за действие към нея в Раздела „Стратегическа област на действие: Намаляване на търсенето на наркотици”, което да включва:
i. Нов цялостен анализ на актуалната ситуация, като бъдат включени работещите в областта НПО, специалисти, лечебни заведения, представители на общините и др.
ii. Нов План за действие, като стратегическите цели към него да бъдат обвързани с конкретни качествени и количествени показатели.
iii. Задачите и подзадачите от Плана за действие да бъдат обвързани с конкретни измерими дейности, които са остойностени и финансово подкрепени.
2. Действието на настоящата стратегия 2009-2013 г. за Раздела „Стратегическа област на действие: Намаляване на търсенето на наркотици” да бъде продължено с една година, за да може да се изпълни т. 1 и да има продължителност в системата.
3. Бихме искали да потвърдим нашата готовност за цялостно сътрудничество. В случай, че уважите нашите аргументи и се пристъпи към изготвяне на нов Проект за Националната стратегия за борба с наркотиците 2014-2018 г. и План за действие към нея в Раздела „Стратегическа област на действие: Намаляване на търсенето на наркотици”, ние сме готови както за обсъждане на стратегическите приоритети и задачи, така и с редица конкретни предложения за дейности във всички области.
С уважение:
Рада Наследникова
Председател на УС на
Сдружение„Проект Пеперуда – София”
Елена Николова,
Изпълнителен директор на
Асоциация за рехабилитация на зависими „Солидарност”
Д-р Георги Василев,
Член на УС на Фондация „Хоризонти 21”
Елена Янкова
Изпълнителен директор на
Фондация „Инициатива за здраве”
Предишни новини
- Асоциация „Солидарност“ организира група за подкрепа на хора с обсесивно-компулсивно разстройство
- ЗАГОРКА подкрепя Информационната линия за алкохола и други зависимости на „АРЗ Солидарност“
- С онлайн въпросници ще помагаме на ученици и техните семейства за превенция на употребата на наркотици
- Асоциация „Солидарност“ ще създаде онлайн инструменти, с които да подпомогне превенцията за ученици
- Успешно завършихме своя проект по Програма „Кризата като възможност“
- Да запазим общността в условия на социална изолация
- #ЩедриятВторник: Подкрепете Линията в помощ на зависимите и техните семейства
- Становище на Асоциация „Солидарност“ относно проект на Стратегия за психично здраве 2020-2030
- Продължаваме ЗАЕДНО ПО ПЪТЯ…
- Базата на БФС отново ще е домакин на футболния турнир „7:0 за хората“
- Каним ви на благотворителна фотоизложба „Заедно по пътя…“
- Становище на „Фракарита България“ относно проект за изменение на Закона за хазарта
- Открий доброто в теб и подкрепи кауза в „БЪЛГАРИЯ ДАРЯВА“ от 22 до 31 март
- Подкрепете нашата кампания в Global Giving
- 75 каузи очакват подкрепа в „БЪЛГАРИЯ ДАРЯВА“ от 22 до 31 март
- Помогнете ни да спасим Линията за подкрепа на зависими и техните семейства
- Кампанията ни в Платформата приключи
- Помогнете ни да спасим Линията за подкрепа на зависими и техните семейства
- Становище на „Фракарита България“ относно проект за преобразуването на Национален център по наркомании
- Старото е на мода! Изпратете картичка, зарадвайте близък, помогнете на непознат!
- Стартира нова вечерна програма за хазартно зависими
- Проектът SKEPDAH приключва – изтеглете нашите учебни програми
- Партньорите по проект SKEPDAH се срещнаха, за да говорят за разпространението на резултатите от проекта
- База на БФС е домакин на международния футболен турнир „5:0 за хората“
- Каним ви на благотворителна изложба по повод две наши годишнини
- Творческо ателие дава шанс на зависими млади хора да развият фотографските си умения
- Становище на НПО относно въвеждането на такси, събирани от Националния център по наркомании за административни услуги
- Партньорите по проект SKEPDAH се срещнаха, за да обсъдят двойните диагнози и работата на информационните линии
- Експерти разискваха влиянието на интернет върху здравето на децата
- Зарадвайте близките си с новите коледни картички на „ФотоФози“
- Партньорите по проект SKEPDAH се срещнаха да говорят за новите психоактивни вещества и работата на Информационните линии
- Програма „Солидарност“ обявява прием на зависими към наркотици жени от социално слаби семейства
- „Фракарита България“ вече има одобрена от НЦН програма за универсална превенция на употребата на ПАВ в училищата
- Програма „Солидарност“ обявява прием на зависими към наркотици жени от социално слаби семейства
- Проведе се футболният турнир „4:0 за хората“
- Купете фотография и помогнете на нашата кауза
- Каним Ви на футболен турнир под мотото „Не всички хора са зависими, но всички зависими са хора“
- Благотворителната ни фотографска изложба ще продължи до края на август
- Фотографската изложба „Помогни ни да пораснем“ продължава до края на август
- Проект SKEPDAH проведе първата си среща за обмен на умения и превенция на бърнаут за Информационни линии
- Каним Ви на благотворителната фотографска изложба „Помогни ни да пораснем“
- Стартира проектът „Обмяна на умения и знания за Информационни линии за наркотиците и алкохола“ (Skills and Knowledge Exchange Project for Drug and Alcohol Helplines)
- Сдружение „Фракарита България“ търси да назначи мениджър фондонабиране
- Международният Женски Клуб-София оказва подкрепа на социално слаби хора, засегнати от наркотична или алкохолна зависимост
- Конференция на ECEtt във Варшава
- Фотографска изложба-базар „26 стъпки в моята посока”
- Асоциация „Солидарност“ взе участие в конференцията „Костинброд живее и мисли устойчиво”
- Международният Женски Клуб-София подкрепя лечението на зависими
- Нископрагов център „Къща Посока“ започна работа през януари 2016 г.
- Зависими ще получават консултации в нов център на „Солидарност“ в София
- Изследване върху употребата на хероин и стимуланти набира участници срещу заплащане
- Становище за Проекта за Национална стратегия за борба с наркотиците 2014-2018 г.
- Работно ателие по повод 10-годишнината от създаването на програма „Солидарност“
Събития
Футболен турнир, 2020 година
От 23 до 25 октомври 2020 г. в Национална футболна база „Бояна“ се проведе седмото издание на международния футболен турнир „7:0 за хората срещу зависимостите“, в което за пореден път…
Споделено
Да се бориш за детето си срещу зависимостта
Зарадвах се, когато тя ми каза: „Мамо, помогни ми!"