Phone

02‑971‑9920, 0884‑38‑9930

Facebook Twitter YouTube
АРЗ Солидарност
Асоциация за рехабилитация на зависими „Солидарност“

Алкохолна зависимост

Алкохолна зависимост

Алкохолната зависимост е една от най-разпространените форми на зависимост. Част от културата ни прави ежедневно присъствието на алкохол на масата ни. Той влиза в ролята на „отдушник“ за мъката и тревогите ни, както и може да се превърне в „награда“ за радостите в живота ни. Макар и алкохолът да е така широко приет, всеки зависим и неговите близки могат лесно да разпознаят вредите при изявения алкохолен проблем.

Справянето с алкохолната зависимост е дълъг и комплексен процес, съчетаващ в себе си редица интервенции – медицински, поведенчески, психосоциални.
Част от услугите на програма „Солидарност“ са насочени към хора зависими към алкохол. Екипът на програмата осъществява първична оценка на състоянието на хората с такъв проблем. Целта на тази оценка е да се предложи най-подходящата форма за лечение и рехабилитация на алкохолната зависимост. Само в случай на нужда зависимият може да бъде насочен към болнично заведение за детоксификация.

В рамките на дневния център на рехабилитационна програма „Солидарност“ се осъществява психосоциална рехабилитация на зависими към алкохол под формата на групова терапия. Програмата включва и група за превенция на рецидив. Също така в рамките на програмата се изготвя индивидуален терапевтичен план.

Като отделна форма на лечение на алкохолната зависимост се предлагат и индивидуални консултации с психолог.

Използват се основно когнитивно-поведенческа терапия, както и транзакционнен анализ.

Фамилната терапия също е заложена като част от процеса на рехабилитация на зависимите към алкохол. Работи се със семействата и близките на зависимите. Целта е те да получат подкрепа, да намерят правилните действия, подпомагащи адекватно лекуващия се зависим, както и да си отговорят на най-важните за тях въпроси.

След приключване на рехабилитационната програма, справянето с проблема продължава под формата на ресоциализация, която подпомага процеса на връщането към нормалния социален живот.